Caferağa Medresesi

Tarihçe

Caferağa Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman dönemi (1520-1566) Babüssaade ağalarından Cafer Ağa tarafından, 1559 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Bağımsız medreseler grubuna giren ve günümüze geçirdiği onarımlarla ulaşan medresemiz, 1989 yılında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından restore edilmiş olup, kültürel ve sanatsal faaliyetlere kapılarını açmış, tarih ve sanatseverlere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde; 15 farklı atölyesi, büyük salonu ve bu atölyeler ile çevrili avlusuyla, Geleneksel Türk Sanatlarının öğretildiği, üretilip sergilendiği ve yerli-yabancı misafirlerin ağırlandığı bir sanat merkezi olarak hizmet vermektedir.

Atölye Çalışmaları

Caferağa Medresesi’nde, Geleneksel Türk Sanatlarını yeni nesillere aktarmak, yaygınlaştırmak, doğru üretimler yapmak ve yeni sanatçılar yetiştirmek amacıyla yıllık müfredat kapsamında uzun dönem atölye çalışmaları düzenlenmektedir. Müfredat kapsamının yanı sıra Medrese bünyesindeki sanat dallarında tanıtım amacıyla günübirlik eğitimler de verilmektedir. Caferağa Medresesi Geleneksel Türk Sanatlarının tanıtıldığı, sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirildiği, alanında usta olan sanatçıların her yaştan sanatsever ile buluşturulduğu bir eğitim merkezidir.

Günübirlik Sanatsal Etkinlikler

Caferağa Medresesi iş birliklerini farklı kurum ve acenteler ile gerçekleştirerek kültürümüzü yerli-yabancı turistlere tanıtmak, öğretmek amacını korumaktadır.

Seyahat rotalarının da önemli bir durağı olan Caferağa Medresesi, günübirlik etkinlikleri ile her yıl binlerce yerli ve yabancı grubun ziyaret edip, farklı kültürel atölye deneyimleri kazanıp, ortaya çıkan ürünleri beraberinde götürebildiği bir merkez haline gelmiştir. Yurt içinde ve yurt dışında uluslararası bir çok ülke, festival ve sergide, kültürel mirasımıza geleneksel sanat dallarıyla katkı sunmaya devam etmektedir.

Hediyelik Eşya Medrese avlusunun etrafında bulunan odalardan biri Caferağa Medresesi galerisi için üretim atölyesi olarak kullanılmaktadır. Bu üretim hizmeti medrese bünyesinde kalmayıp, farklı kurum ve mağazalarla da iş birlikleri ile alanını genişletmiştir. Alanında kıymetli eserler ortaya koymuş sanatçılarla da iş birlikleri yürütülüp, üretim atölyesinin ürünleri ile beraber geleneksel-çağdaş sanat eserleri de yine Caferağa Medresesi galerisi ve avlusunda sergilenip satışa sunulmaktadır.